Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Koli Carina10.10.2014  Триесетина автомобили со странски регистерски ознаки, главно од соседна Бугарија, биле одземени од нивните сопственици во Источниот регион во акцијата што деновиве ја започна Министерството за внатрешни работи.

Неофицијално, најголем дброј од одземените возила се од Штип, но имало и од соседните градови, па и од Кочани.

Контролата на возилата се реализира во соработка со Царинската испостава во Штип при што се проверуваат автомобили со странски регистарски ознаки што биле привремено влезени на територијата на Република Македонија. Причина за одземањето е прекршувањето на законските одредби според кои е надминат периодот во кој возила со странски таблички можат да престојуваат кај нас.

При проверката на документацијата било утврдено дека одземените возила во Македонија биле повеќе од 6 месеци, без да ја напуштат државата преку некој од граничните премини.

Акцијата за проверка на периодот во кој престојуваат возилата со странски таблички ќе продложи и во наредниот период и ќе се спроведува на територијата на целата држава. За тоа што ќе се случи со одземените возила ќе одлучуваат органите на македонската царина, за што сопствениците ќе добијат соодветно известување.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членови


web counterqr code