Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zeleznicka stanica kocani22.10.2014  Железничката станица во Кочани и понатаму ќе остане слепо црево во железничката мрежа на Македoнија.

Објектот нема да го менува внатрешното и надворешното уредување затоа што не влезе во плановите на државата за реновирање и модернизирање на 10 такви објекти што се најавува дека ќе се реализира во текот на наредната година.

Ќе нема ниту реконструкција на железничката пруга до Велес со што би се овозможил побрз и побезбеден транспорт на патници и стока. Кочанската железничка станица не видела позначајно подновување повеќе од 4 децении, а дел од опремата и нсталацијата е уште од поодамна.

Заложбите за модернизација на железничкиот транспорт и инфраструктура што се најавуваат од ресорното министерство и од ЈП “Македонски железници“ ќе ја заобиколат последната станица на делницата што води кон источна Македонија. Со тоа во прашање се става и можноста до неа да сообраќаат новите возови што е планирано да се набават догодина. Така и жителите од овој дел на државата нема да го почувствуваат осовременувањето и модернизирањето на железницата, како и набавката на 6 нови патнички возови, иако тоа се оценува како капитална инвестиција во последните четири децении.

- Сметам дека ќе се случи една би рекол мала револуција во промената на имиџот на нашата компанија затоа што мора да признаеме дека сегашниот имиџ е малку лош поради средствата што ги имаме во изминатите 30-40 години, стари се, тешко се одржуваат, со многу дефекти. Ова ќе значи еден прв чекор во промена на тој имиџ на позитивно и сметам дека тоа ќе значи зголемување на искористувањето на средствата на “Македонски железници – транспорт“, рече Оливер Деркоски, директор на ЈП “Македонски железници - Транспорт“

Според најавите од Министерството за транспорт и врски догодина ќе се реконструираат железничките станици по Коридорот 10, вклучувајќи го и кракот кон Битола, додека делницата кон Кочани не е влезена во проектот. Со него целосно ќе се менува водоводната и електричната инсталација, ќе се стават системи за противпожарна заштита, ќе се обноват крововите, подовите  и фасадите, ќе се инсталираат уреди за греење и ладење, а објектите ќе добијат и нови тоалети.

Кочанската железничка станица ќе почека подобри времиња.

Т. Ајтовски

Share

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code