Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bolnica527.10.2014  Здружението на пациенти ХАЕ - Македонија реализира едукативен ХАЕ караван во 7 градови во Македонија – Штип, Кочани, Струмица, Тетово, Крушево, Охрид и Битола.

Целта е запознавање на лекарите од примарната здравствена заштита со болеста ХАЕ и преку нивна едукација да можат да ја препознаат ретката болест кај потенцијалните пациенти, како и начините на кои може да им се помогне на пациентите.

Таргетирани се поголеми градови во кои има или се близу до клинички центри, во кои е можно пациентите со ХАЕ да престојуваат и да имаат потреба од лекари кои се добро информирани и едуцирани за нивната состојба.

- Идејата ни е да го прошириме гласот за ХАЕ, односно да ги запознаеме подобро лекарите за оваа болест со цел да можат подобро да ја препознаат. Во моментов во Македонија има 17 пациенти со ХАЕ од кои две се деца, меѓутоа проценките се дека на 2 милиони жители во Македонија би требало да има околу 50 лица заболени од оваа болест, рече Наташа Јовановска, претседател на ХАЕ Македонија.

Болеста се манифестира со отоци кои можат да се јават секаде по телото и е потенцијално смртоносна доколку се јават на одредени делови како што се лице и грло или дигестивниот тракт. Загрижувачко е што нема достапна терапија за болеста.

- Иако секаде во светот терапија има, во Македонија за жал не е достапна терапијата за пациентите и за најризичните групи набавуваме лекови од други земји, или се молиме на Бог да ни помогне, додаде Јовановска.

Предавањата ги вршење проф. д-р Весна Гривчева – Пановска од Клиниката за дерматовенерологија и алергологија од Скопје, која долго време се интересира за ова ретко заболување и остварува професионален третман со пациентите заболени од ХАЕ во Македонија.

- Задолжително е секој доктор од општа пракса да ја познава болеста, како и секој стоматолог, затоа што најголем број на смртни случаи за жал се случуваат при стоматолошки интервенции. Сакам да апелирам до колегите, доколку пациентот реферира дека има појава на отоци кои што слабо реагираат на против алергиска терапија, се појавуваат спонтано на најмал удар или не се предизвикани со ништо или пак се појавуваат по примање на лекови против крвен притисок, задолжително треба да ги прати на иследување и едноставно да се испита преку земање крв, а тоа ќе значи дали ќе преживее пациентот или не, рече проф. д-р Весна Гривчева – Пановска, специјалист, дерматовенеролог.

Преку предавањата се очекува да се зголеми јавната свест за болеста, како и идентификување на потенцијалните нови пациенти, со што би се овозможило и нивно вмрежување во здружението со цел лобирање за обезбедување достапни лекови за болеста во Македонија. Предавањата се акредитирани од Лекарската комора на Македонија.

Т. Велкова

Share

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code