Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pozar kuka24.11.2014  Изгоре трошната куќарка на 59-годишната Анка А. од Кочани која во неа живеела сама.

Пламените јазици се појавиле во неделата околу 19.30 часот, токму кога жената била внатре и најверојатно спиела. За кратко време огнот се проширил и зафатил дел од скромната покуќнина, што брзо почнала да гори.

Еден од соседите го забележал пожарот и веднаш притрчал да помогне.

- Беше сама внатре, немаше струја, дојдов јас со електрична лампа, вратата беше заклучена, прозорецот исто, ја разбив едната врата, потоа и втората и само се слушаше како таа се мачи, се задушуваше.

Излегов надвор, го скршив прозорецот за пламенот да излегува натаму, пробав два-три пати да влезам, ја фатив за ногата, ја повлеков и ја извлеков, па потоа ја изнесов надвор. Потоа дојде итната помош и пожарната. Струја нема долго време, со години, не можам да кажам колку, исклучено е, сама живееше, рече сосед на жената.

На местото на пожарот за кратко време пристигнале противпожарни возила и успеале да го локализираат огнот. Соседите претпоставуваат дека причина за избувнувањето на огнот е невнимание на жената.

- Таа се грееше на свеќа, и паднала и се запалила, тоа е целата причина, немаше ни струја, ни вода нема она, нема ништо, рече друг сосед.

Поради проблеми со дишењето предизвикани од вдишаниот чад, со возило на итната медицинска помош жената била префрлена на лекување во кочанската болница.

Изутрината на местото на пожарот забележливи беа остатоците од куќарката што скоро целосно е уништена, а истрагата треба да ги каже причините што го предизвикале огнот.

Т. Ајтовски

Share

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code