Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grb i zname cesinovo-oblesevo16.12.2014  Заврши процедурата за избор на нови официјални обележја на Oпштината Чешиново-Облешево.

По распишаниот јавен оглас за изработка на идејни решенија за нов грб и ново знаме, пристигнале пријави од тројца автори за идејно решение на грб и на двајца автори за идејно решение на знаме.

Комисијата за спроведување на постапката ги разгледала пристигнатите идејни решенија и предлогот од авторот кој се потпишал со шифрата „Престолнина на штрковите“, го достави до Советот на општината.

На послдената седница е донесена Одлука со која се усвојува предлогот на Комисијата.

Грбот на Чешиново Облешево е црвен штит опколен со оризов венец што ја симболизира главната земјоделска култура во општината. На штитот се наоѓаат две глави на штрк како обележје на општината, која влезе во мрежата на европски села на штркот. Исто така симболизирана е и геотермалната вода со која располага регионот. На врвот има палисадна круна што укажува на припадноста на локалната самоуправа кон руралните општини во Македонија.

Знамето пак, е двобојно, црвено и бело, а во средината доминира оризовиот клас.

По официјалната регистрација на новите решенија во Централниот регистар, стариот грб и знаме на Општина Чешиново-Облешево ќе бидат ставени надвор од употреба.

Т. Ајтовски

Share

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членови


web counterqr code