Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pat kocani stip25.12.2014  Владата ја менува одлуката за проширување на постојниот пат меѓу Штип и Кочани и негова надградба во експресен пат.

Деновиве на состанок во Министерството за транспорт и врски бил разгледуван предлогот на нова траса да се изгради сосема нов крак од автопатот Миладиновци – Штип кон Кочани.

Измените во досегашното решение за подобрување на сообраќајната инфраструктура во регионот јавно ја соопшти градоналачникот Ратко Димитровски.

- Наместо да се надградува сегашниот постоен пат од Штип до Кочани, веројатно ќе имаме еден крак од автопатското решение, односно Кочани ќе биде поврзано не со Штиоп, туку со Три Чешми, односно овие две места ќе бидат поврзани со еден експресен пат на кој што брзината ќе биде 120 километри на час. Сметам дека за стопанството е мошне важно за понатамошбното развивање, односно за проширување на онаа дејност што ја имаме, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Димитровски не соопшти други детали околу причините поради кои се менуваат првичните најави дека сегашниоит магистрален ќе се надгради во експресен пат. Со тоа се менува целата концепција постојната траса да остане иста, односно да поминува низ населените места како до сега.

Неофицијално, кракот што треба да се гради ќе поминува на северната страна од Кочанската Котлина, односно во близна на селата Бања, Соколарци, Спанчево и понатаму кон штипско Три Чешми.

Официјална потврда од Владата за договорените измени се очекува да пристигнат деновиве, со што се отвора можност во иднина и Кочани да биде приклучен на автопатот до Штип.

Т. Ајтовски

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code