Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

novorodence05.01.2015  Три дена по почетокот на новата 2015 година на акушерското одделение во кочанската Општа болница се роди првото бебе.

Го роди Моника Лазарова од Виница и тоа е втора ваква радост за неа и нејзиниот сопруг, со кого претходно имаат ќерка.

Бебето се родило во саботата претпладне со тежина од 3 кг и 800 грама и должина од 52 сантиметри, а породувањето го извршил доктор Фонзи Јуруков.

- Породувањето течеше во најдобар ред, се беше како што треба, пациентката e задоволна од персоналот, се помина добро. Се надеваме дека годината ќе биде бериќетна. Ланската година завршивме со 390, оваа со 360 породувања, се надеваме дека во 2015 година ќе биде побериќетна, рече д-р Фонзи Јуруков, гинеколог.

Првото новороденче во новата година го посети градоначалникот и на мајката и врачи пригодни подароци.

- Третиот ден од годината ја имаме првата рожба во 2015 година, женско дете, што значи дека годината ќе биде бериќетна. На малата Божица и посакуваме да има безгрижно детство, да има убав живот, да напредува и расте, и да има среќно детство, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Подароци за родилката обезбеди и кочанската Општа болница, од каде изразија задоволство што првото новороденче годинава е женско.

- Чувството е секако подобро затоа што се работи за женско дете, а женските деца носат плодност, бериќет, дај Боже оваа година да биде поплодна од претходната. На малата Божица се најдобро, многу здравје, успех и среќа и се најдобро и посакуваме од се срце, рече д-р Дејан Апостоловски, директор на Општа болница – Кочани.

Традиционално, секоја година подароци за новороденото и неговото семејство доаѓаат и од кочанските фирми.

- Компанијата “Ледер“ редовно, по традиција, повеќе 10 години доделува телевизор на новороденото бебе. Оваа година е женско, се роди на трети, нека е живо и здраво, и среќна Нова Година на сите граѓани на општина Кочани, рече Елизабета Николова, претставник од компанијата “Ледер“ - Кочани.

Според лекарскиот тим во кочанската болница, бебето и мајката по породувањето се во одлична здравствена состојба и деновиве ќе бидат пуштени дома.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 39 гости и нема членови


web counterqr code