Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

lazo apostolov 100 godini19.01.2015  Дедо Лазо Апостолов од Зрновци на празникот Водици има причина за двојна прослава.

Како голем верник го слави Христовото крштевање, а здравјето го служи добро, па годинава наполни 100 години. На роденденската прослава му дојдоа најблиските од семејството и му донесоа славеничка торта со свеќички.

Радоста на старецот беше голема што и по толку години не го заборавиле, но признава дека и покрај општото здравје организмот го издава.

- Очи имам - не гледаат, уши имам - не чујат, нозе имам, не стојат, не можат да одат. Паметот веќе го губи паметењето, рече Лазо Апостолов, најстариот жител на Зрновци.

Најстариот жител во Зрновци и во кочанскиот регион, е благодарен што најблиските во семејството му ја даваат потребната нега и грижа, а најзаслужна за тоа е неговата снаа.

- Таа ме гледа, таа ме чува, таа ме негува. Ќе ме измие сабајле, ќе ми даде вода, ќе се измијам, и кафе ќе ми свари, ќе пијам.Снаа ми е, па ќерка, додава Апостолов.

Дедо Лазо има 4 деца, 6 внуци и 10 паравнуци. Неговата снаа Гордана за него се грижи веќе 35 години и вели дека таквата обврска не и е паѓа тешко.

- Не е тешко, јас мислам дека морам така да го гледам, не можеш така да го оставиш сам, мораш да му дадеш да јаде, да го облечеш, да го измиеш. Добро е што ме слуша многу и многу се погаѓаме, како што ќе му кажам така прави, рече Гордана Глигорова, снаа на Лазо Апостолов.

На прославата на 100-от роденден на Апостолов го посетија од Локалната самоуправа на Зрновци, при што му доделија пригодни подароци.

- Дедо Лазо ни е најстар жител на општина Зрновци и ние се гордееме со него. Тука сме да го прославиме 100-от роденден и да му посакаме многу здравје и уште многу години да живее, рече Блаже Станков, градоначалник на Општина Зрновци.

Долговечноста на дедо Лазо е доказ дека Зрновци како рурална општина има здрава животна средина. Во неа живеат уште неколкумина старци на возраст од 90 и повеќе години, па не е чудно ако и тие по некоја година ги прослават своите 100-ти родендени.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 97 гости и нема членови


web counterqr code