Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodici cesinovo oblesevo19.01.2015  Голем број верници се собраа да го проследат потопувањето на крстот и осветувањето на водите на Брегалница кај мостот во село Теранци. Крстот го фати Андреј Ѓорѓиев од село Чифлик.

Среќен што за прв пат го фаќа крстот, Ѓорѓиев очекува здравје и среќа во текот на годината за себе и за најблиските.

Од градоначалникот Личков најсреќниот Ѓорѓиев доби таблет, а од црквите „Св. Атанасиј“ во Теранци и „Св. Недела“ во Облешево златно синџирче.

Градоначалникот и свештеникот му го честитаа фаќањето на крстот и му посакаа да го следи благодат и среќа во текот на целата година.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 56 гости и нема членови


web counterqr code