Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

poplaveni ulici23.01.2015  Се правеа канализации, се копаа улиците, но водата при поројни дождови повторно им прави проблем на жителите на улицата „Роза Петрова“. Велат очекувале дека со интервенирањето ќе се реши проблемот, но резултати нема.

- Овој проблем тука на оваа улица е пред 30 години. Решија во 2014 година да ја прават улицата и да го решат проблемот со поплавите, но и самите ќе видите дека ништо не е направено. Не можеме да излеземе од дома. Поплави насекаде. Треба да се стават решетки од едниот до другиот крај на улицата за да се собира целата вода, а не вака, рече Моне Митев, жител на улицата „Роза Петрова“.

- Сакаме да се стават решетки кај населбатр „Драчевиќ“ и на улицата „Бел Камен“, оти вака веке не бива, рече Лазо Здравев, жител на улицата „Роза Петрова“.

-Јас пред десет минути заминав до продавницата да идам и лом се направив. Жива вода, кондури, панталони се. Треба да се разговара со населението да се види каде е најголемиот проблем и да се реши, рече Борчо Џамов, жител на улицата „Роза Петрова“.

Сличен е проблемот и на жителите на улицата „Страшо Ербапче“ кога цели камења носи водата која се слева по улицата. Жителите и на двете улици велат дека и во случај да престанат дождовите, водата, бидејќи количински е многу, останува на улицата и по неколку дена, а во случај на поројни дождови кои траат подолг период само жителите знаат како ја извлекуваат водата од своите домови. Неопходно е брза реакција од властите и итно решавање на проблемот.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 82 гости и нема членови


web counterqr code