Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vesta zena201516.02.2015  Прво учество и веднаш победа. Елеонора Иванова со темата „Златокоса“ ја воодушеви публиката со својата убаво украсена трпеза, покажувајќи ги своите вештини во кулинарството.

Собра најмногу гласови од публиката и се закити со титулата Вешта жена на Кочани за 2015 година. Ќе го претставува градот на републичката манифестација во Тетово.

- Многу сум возбудена оти не ја очекував наградата, повеќе ми е важно да учествувам. Сакам да се заблагодарам на организаторката Марија Мишева која што ми овозможи да учествувам во оваа прекрасна манифестација. Се надевам дека достојно ќе го претставам градот Кочани на републичката манифестација во Тетово.

Темата на мојата маса е „Златокоса“ а идејата е од мојата ќерка оти тој анимиран филм и е нај интересен, рече Елеонора Иванова, победничка на манифестацијата Вешта жена на Кочани за 2015 година.

Годинава шест натпреварувачки собраа храброст, одвоија време, вложија труд да подготват свечено украсени трпези што на крајот им се исплати. Според гласовите на жири комисијата кои го сочинуваат жени победнички на општински манифестации од повеќе градови од државата прво место во категоријата „Општ впечаток“ доби натпреварувачката Кристина Стојанова со темата „Семејно гнездо“.

Прво место за „Декорација на главно јадење“ освои натпреварувачката Благица Павлова со темата „Љубовно гнездо“. Во категоријата „Сервирање“ најмногу гласови доби Милка Стојменова со темата „Музички инструмент“.

Прво место во категоријата „Вкус на главно јадење“ и прво место од публика освои овогодишната победничка Елеонора Иванова со темата „Златкоса“, a за „Десерт“ првоto место од жирито го доби Анета Лазарова која трет пат учествува во „Вешта жена“ и својата маса ја посвети токму на манифестацијата и темата и беше со наслов „Вешта жена“.

Годинава со своја украсена трпеза на тема „Црно бело“ се претстави и натпреварувачка за „Гран при“ награда Сузана Стојчева. Сите учеснички добија диплома од „Вешта жена“ и подарок од генералниот спонзор „Цептер “, како и цветни аранжмани од цвеќарницата „Флора“.

„Вешта жена“ годинава го одбележа својот јубилеј 20 години постоење на манифестацијата во Кочани. По тој повод пехари и дипломи добија жените кои вложија труд да започне и продолжи да се организира манифестацијата во Кочани, а тоа се Мирослава Петковска, Елица Зафировска, Анета Лазарова, Надица Петрова, како и годинешната организаторка Марија Мишева, која што и самата беше вешта жена на Кочани пред две години и го претставуваше градот на републичката манифестација во Тетово.

- Славиме 20 години постоење на „Вешта жена“ во Кочани. Горда сум што сум организатор на еден ваков значаен јубилеј. Минатата година бев и учесничка. Ме радува тоа што годинава имаме поголем број натпреварувачки, а масите ги подготвија на тој начин што да не знаеш која да ја избереш и која е поубава, рече е Марија Мишева, организатор на општинската манифестација „Вешта жена“.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code