Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Nesreken-Slucaj-Kanal-Brega29.07.2013  Викендот во кочанската полициска станица било пријавено дека во водата на каналот од хидросистемиот “Брегалница“ кај селото Жиганци е пронајден машки труп.

При увидот на местото на настанот било констатирано дека се работи за телото на 39-годишниот Игорчо К. од Кочани. Неговото исчезнување било пријавено во полицијата уште пред десетина дена, откако во деновите на прослава на празникот Петровден тој не се вратил дома.

Безживотното тело на средовечниот маж го забележал одржувач во водостопанското  претпријатие, кој го контролирал дотокот на вода во каналот кај месноста “Сигурносен канал“ во атарот на селото Жиганци. Веднаш ја известил полицијата која заедно со лекар пристигнала на местото и направила увид.

Од извршениот преглед врз починатиот 39-годишник било констатирано дека смртта настапила како последица од давење во водата, без траги на насилство. Потоа телото на починатиот било предадено на семејството за погреб.

Т. Ајтовски

Сподели

Nesreken-Slucaj-Kanal-2Nesreken-Slucaj-Kanal-4

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 81 гости и нема членови


web counterqr code