Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Pasat opstina11.03.2015  Службениот “фолксваген пасат“ на Општина Кочани што го носи регистерскиот број 0001 ќе оди на продажба.

Автомобилот за чија набавка пред три години се крена голема врева во Советот на Општината, сега општинската администрација сака да го оттуѓи. За да се случи тоа неопходно е согласност да даде мнозинството советници, исто онака како што во ноември 2011 година кренаа два прста и донесоа одлука од општинскиот буџет да се издвојат пари за германските 140 коњи спакувани под црната хауба на автомобилот.

За возилото од моделот “пасат конфортлајн 2.0 тди“ на добавувачот Порше Македонија му беа платени 1 милион и 600 илјади денари или околу 26 илјади евра.

Парите беа обезебедени со пренаменување на средствата што првично беа планирани за реновирање на просториите што ги користи градоначалникот. Купувањето на новиот фолксваген се оправдуваше со намерата да се намалат трошоците за одржување на возилото што дотогаш сега се користеше, а кое било доволно амортизирано.

На почетокот на февруари годинава градоначалникот Димитровски управувајќи го “пасатот“ имаше сообраќајна незгода. Беше причинета материјална штета на предната страна на автомобилот, а првиот човек на Општината остана неповреден. Според информациите од Секторот за внатрешни работи - Штип, незгодата се случила на кростосницата помеѓу улиците “Тодосија Паунов“ и “Солунска“, кај поранешната фабрика за Хартија.

Еден месец по несреќата се бара можност хаварисаното возило да се продаде. Предлог-одлуката за продажбата на три години стариот автомобил ќе се најде на разгледување на седницата на Советот закажана за в петок.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 117 гости и нема членови


web counterqr code