Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

antura20.03.2015  Точно за 12 месеци заврши изградбата на производствениот капацитет на холандската компанија “Антура“ што како гринфилд инвестиција беше најавена на крајот од 2013 година.

Компанијата која е позната по производството на цвеќе и семенски материјал во Кочани планира да ангажира околу 200 работници. Објектот што се простира на површина од 6 хектари, лоциран во месноста Виничка вада, на десната страна од влезот во Кочани во непосредна близина на локалниот пат кон Горни Подлог е веќе готов и во него се одвива пробното производство.

Директорот на компанијата, Иван ван дер Кнап најави дека свеченото пуштање во работа на капацитетот ќе биде на почетокот на мај.

- Со гордост можеме да соопштиме дека планираме да ја отвориме официјално фабриката на 6-ти мај. Многу сме задоволни што го запазивме временскиот план за реализација на инвестицијата и сме среќни за целата поддршка која ја добивме и што имаме можност да работиме во Македонија. Се надевам уште на многу успешни години работа, рече Иван ван дер Кнап, директор на компанијата “Антура“.

Директорот на “Антура“ вели дека е задоволен од тоа како течела изградбата на капацитетот во Кочани и од условите што му биле овозможени за планираните активности до сега нормално да се реализираат.

- Бевме среќни што можевме да започнеме со изградба на крајот од минатата година и задоволни сме што за 12 месеци сме пред крајот на нашиот проект за изградба на капацитетот. Првите растенија веќе растат во Македонија и веќе стотина луѓе се вработени додава ван дер Кнап.

Инвестицијата во “Антура“ се проценува на околу 6 милиони евра. Таа е една од двете странски инвестиции што влегоа во Кочани во текот на минатата година. Претходно, како браунфилд инвестиција со работа започна погонот на американската компанија “Амфенол“.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code