Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

andovi izlozba14.04.2015  Сестрите Анастасија, Ана-Марија и Јована Андови од Кочани посветеноста кон рачно изработениот накит за време на празниците ја претставија пред јавноста.

Како велигденска честитка за своите пријатели и познаници, но и за присутните добронамерници во фоајето на ЦК “Бели мугри“ ја организираа својата прва изложба.

На неколкуте паноа беше претставен само дел од седумстотината изработени обетки од полимерна глина и метал, во кои тие ја покажале својата креативност и вродена надареност.

Возбудени од настанот, и посетителите и самите автори на изложбата не го криеја задоволството од, како што рече рецензентот Илинка Атанасова, правилното насочување на креативната имагинација и фантазија од најмала возраст, за во шаренилото од бои и форми да вткајат дел од своите детски и младешки души.

Во име на своите сестри емоциите од првото јавно претставување на своите дела ги пренесе 13-годшината Анастасија Андова.

- Едноставно, јас уживам во она што го правам. Сега додека е школската година малку ми е жал што немам многу слободно време, сепак се снаоѓам и во викендите се обидувам да уживам во ова. Инспирацијата е секојдневието, во она што не опкружува, со секое испробување, со секое експериментирање добивам нови идеи. Нова изложба ќе нема наскоро, но ќе се потрудиме на распустот, па ќе треба да следи нова, се надеваме, рече Анастасија Андова, автор на изложбата

Голем интерес предизвика изложбата на рачно изработениот накит на сестрите Андови за што доволен доказ беше преполното фоаје на Центарот за култура. Тоа е поттик за нив да продолжат со својата кретивност, а публиката да очекува слично претставување на нивната уметничка замисла преточена во реалност.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 106 гости и нема членови


web counterqr code