Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Pomos-Manovi30.07.2013 Помош за четиричленото семејство Манови од Кочани кои повеќе од три месеци живеат во гаража, без минимални услови за хигиена и нормален живот, стигна од штипскиот црвен крст и од бизнисменот од Штип Дурмиш Мехмедов. За семејството Манови дознал од телевизија и веднаш одлучил да им помогне.

-За ова семејство дознав од телевизија. Кога видов дека нема каде да живеат веднаш се понудив за помош. Нека биде ова и апел до локалните власти за да им обезбедат простор да им се направи кров над глава. Греота е и за децата, рече Дурмиш Мехмедов , бизнисмен од Штип.

Од ОО на Црвен Крст од Штип добија еднократна помош составена од храна и основни хигиенски средства.

-Црвен крст од Штип за семејството Манови дозна од телевизија и веднаш обезбеди пакети со храна и хигиенски средства. На овој начин ќе им помогнеме да ги имаат неопходни средства барем за еден месец, рече претставник од ОО на Црвен крст – Штип.

Софка и нејзиниот сопруг Раиф се невработени. Добиваат посебен додаток со кој ги прехрануваат и им купуваат лекови на своите две глувонеми деца 13 годишната Дениса и 10 годишниот Дејвид. Здравјето им е нарушено на сите членови од семејството. Манови им се заблагодаруваат на штипскиот бизнисмен и црвениот крст за пружената помош.

Софка и Раиф заедно со нивните глувонеми деца се надеваат дека слух ќе има Општината па, до почетокот на зимата ќе добијат кров над глава.

Т. Велкова

Сподели

Pomos-Manovi-1Pomos-Manovi-2Pomos-Manovi-3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 109 гости и нема членови


web counterqr code