Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

patronat nikola karev27.04.2015  Патрониот празник и 58-годишнината од постоењето ја одбележа ОУ “Никола Карев“ од Кочани. Тоа беше повод во петокот да се одржи пригодна свеченост во Центарот за култура, на која со своја програма настапија учениците од уличиштето.

На присутните им се обрати директоорт на училиштето Владо Андов, кој направи краток осврт за постигнатите успеси и мисијата на образовната установа.

- Оваа година ја одбележуваме 58-годишнината од постоењето на училиштето низ кое поминаа генерации ученици и овде ги стекнаа првите сознанија за светот и 110 години од смртта на Никола Карев.

Нашата мисла со која одиме е љубовта, нашето средство со кое осознаваме е учењето, а нашата цел кон која се стремиме е успехот. Токму тој успех го гледаме веќе 58 години низ ангажирана работа на наставно-воспитниот кадар и учениците. Во нашето училиште секојдневно се случуваат позитивни промени во наставно-воспитниот процес, рече Владо Андов, директор на ОУ “Никола Карев“ - Кочани.

На свеченоста по повод патрониот празник присуствуваа и гостите од збратименото училиште “Ловќенски партизански одред“ од црногорскиот град Цетиње. Нивни ученици беа вклучени во програмата, во која заедно со нивните домаќини од Кочани беа изведени повеќе музичко-сценски точки.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code