Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Kole terdzimanov1229.04.2015  По неодамнешната реакција на медиумите за најновото изживување врз кучињата во Кочани, институциите презедоа мерки и насилникот Никола Терџиманов е однесен на издржување казна затвор.

Со тоа барањата од граѓаните и од Здружението за заштита на животните добиваат законска завршница. Сепак, таквото санкционирање не е поради малтретирањето на животните, туку поради други кривични дела за кои претходно бил осуден.

Според официјалната информација што ја добивме од Основниот суд – Кочани, со правосилна пресуда Терџиманов бил огласен за виновен за кривично дело “силување“ за што добил казна затвор од 1 година и 6 месеци.

Во изминатиот период му биле испраќани пет покани за да се јави на издржување на казната затвор во затворот во Струмица, по кои тој уредно постапувал. Сепак, од затворот бил враќан бидејќи немало слободни места за прием на осудени лица, за што Судот писмено бил известуван од страна на затворската установа.

- Во меѓувреме осудениот Никола Терџиманов е осуден на друго кривично дело “загрозување на сигурноста“ и му е изречена казна затвор во траење од три месеци. По оваа пресуда е издаден упатен акт за издржување на казната затвор во затворот во Струмица, започнувајќи од 20.03.2015 година. По овој упатен акт писмено сме известени од затворот дека осудениот не се јавил на издржување на казната затвор, со што настапиле услови за издавање наредба за спроведување на осудениот. Ваквата наредба е издадена од страна на судијата за извршување санкции и осудениот на 27.04.2015 година од страна на ПС – Кочани е спроведен до затворот во Струмица, каде што во моментот се наоѓа на издржување на казната затвор, рече Катерина Фудулски, стручен соработник во Основен суд - Кочани.

Освен за споменатите две кривични дела за кои ќе издржува затворска казна, против Терџиманов се водела и постапка за малтретирање и убивање на кучиња, за што тој дополнително ќе биде санкциониран со уште една година.

Неофицијално, против него имало уште неколку постапки за измачување на животните, за кои допрва треба да биде одредена казната според Кривичниот закон на Македонија.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 64 гости и нема членови


web counterqr code