Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Titovisti grob tito04.05.2015  Дваесетина граѓани од Кочани, почитувачи на ликот и делото на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито и членови на граѓанското здружение што го носи неговото име, во неделата доцна попладне заминаа за Белград.

Со тоа го реализираат најавеното патување по повод традиционалното одбележување на 4 мај – денот на Титовата смрт. Автобусот беше исполнет до последно место, па иако имало интерес и од други граѓани сепак тие ќе патуваат во друга прилика.

Заедно со членови од делегациите од другите градови од некогашна Југославија, кочанските титовисти попладнето ја посетија Куќата на цвеќето, местото каде што се наоѓа гробот на нивниот патрон.

Притоа, со букети цвеќе, во став мирно и со војнички поздрав точно во 15 часот и 5 минути кога пред 35 години беше објавена смртта, му одадоа почит на поранешниот маршал и претседател на заедничката држава.

Според информациите од членовите на нашата делегација, тие оствариле контакти со повеќе нивни колеги од слични здруженија од неколку градови од Србија, Хрватска и Словенија. Притоа биле разгледани можностите за меѓусебни посети и заедничко учество на кампови и свечености поврзани со настани и луѓе поврзани со југословенската историја.

Трошоците за патувањето на кочанските титoвисти во Белград се покриени од сопствениот буџет, а нивното враќање се очекува во вторник рано изутрина.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 42 гости и нема членови


web counterqr code