Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

eksterni prasanja07.05.2015  Учениците од основните училишта можат да ги погледнат прашањата што ќе ги одговараат за време на одржување на екстерното тестирање.

Истите се објавени на веб страницата prasanjaeksterno.dic.edu.mk каде се истакнати вкупно се 445 илјади и 700 прашања на јазиците застапени во Македонија.

За наставен предмет кој што е застапен со еден час неделно се генерирани 100 прашања, за предмет со два часа неделно 200 прашања и за предмет со три часа неделно 300 прашања.

- Ова известување е заради тоа што учениците и наставниот кадар можат на веб страницата да ги разгледаат прашањата и за секое воочување на одреден недостаток преку испраќање е- маил да може да биде разгледано од страна на Државниот испитен центар и ако се прифати да може навреме да се реагира или исправи, рече Ивица Цимбаљевиќ, директор на ОУ „Малина Попиванова“ .

Инаку, овој месец и првачињата ќе треба да се запишат на училиште за иднината година.

-За наредната 2015/2016 година очекуваме да запишеме околу 70 првачиња, со тоа што треба да бидат точни навреме да се јават во училиштето на веќе доставените покани. Документи кои што се потребни за упис на прваче се до крајот на календарската година да има наполнето 6 години, извод од матичната книга на родените, потврда за примени вакцини, потврда од стоматолог и лични карти на родителите, односно старателите, рече Ивана Симијонова, педагог во ОУ „Малина Попиванова“.

Инаку, прашањата за екстерно на веб страницата ќе бидат објавени до 14 мај.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 102 гости и нема членови


web counterqr code