Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Agencija za Vrabotuvanje20.05.2015  Од почетокот на оваа работна недела шестмина вработени во Центарот за вработување во Кочани на работа одат во другите градови од регионот. Работните места на кои тие досега работеле се празни, а како замена дополнително е ангажирано само едно лице, нивен колега од Пробиштип.

Неофицијално, одлуката за тоа дошла од централата во Скопје, а вработените веќе добиле и писмени решенија со кои се прераспоредени на работни места надвор од Кочани.

Иако таквото решение за локалната јавност изгледа неочекувано, сепак вработените веќе имале информации дека треба да очекуваат прераспоредување.

Од кочанскиот Центар за вработување рекоа дека немаат официјален коментар за случувањата со нивните вработени, иако дури половина од вкупниот број досегашни службеници се ангажирани во други градови.

Од она што неофицијално може да се дознае е дека наводно прераспоредувањето е направено како казна поради грешки во работењето, но не е исклучено да има и други причини. Со доставените решенија по двајца од вработените сега на работа одат во Штип и Кратово, а по еден во Берово и Пробиштип.

Информациите до кои дојде Канал 8 велат дека постапката за преместување на работа во други градови не е завршена, односно во наредните денови може да се очекува врачување на нови решенија за други вработени. Прераспоредените работници пак, сметаат дека неправедно се казнети за што ќе бараат законска заштита на своите права.

Т .Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code