Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

maturanti ljupco santov201522.05.2015  Матурантите од СОУ „Љупчо Сантов“ го прославија најважниот момент од животот на младите, кога стануваат полнолетни, време кога го поминуваат прагот помеѓу тинејџерските години и сериозноста.

Пристигнуваа во училиштето каде што беа пречекани од многубројниот народ кој и годинава не го штедеше аплаузот. Матурантите како на филм чекореа по црвениот тепих и гордо влегуваа во училиштето во кое поминаа значаен дел од животот.

На последниот класен час си ветија и да се разделат за време на факултет дека и понатаму ќе се собираат на заеднички дружења. А годините поминати во училишните клупи никогаш нема да ги заборават.

- За матурската вечер почнавме да се подготвуваме уште од самиот старт на второто полугодие. Ова е значаен момент за нас. Засекогаш ќе ги паметиме годините поминати во ова училиште, а задоволни сме и од професорите во училиштето, истакнаа матурантите.

Класните раководители се чини беа повозбудени од самите матуранти. Со солзи во очите се разделуваа од своите како што ги нарекуваат прекрасни ученици со надеж дека во иднина од нив ќе произлезат познати лекари, инжинери, архитекти.

- Навистина беа прекрасни ученици. Повеќето од нив се одлични и скоро сите се надевам ќе продолжат понатаму со школувањето. Очекуваме да бидат успешни граѓани на Кочани, рече Стојанчо Јакимов, професор во СОУ „Љупчо Сантов“.

Инаку и годинава менаџерскиот тим и вработените во „Љупчо Сантов“ го украсија училиштето и ги пречекаа матурантите како што доликува на свечениот момент. По завршување на класниот час со своите класни раководители се упатија кон “Еуро хотел Гратче“ и ја прославија својата матура лудо и незаборавно.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code