Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

amphenol amfenol mk126.05.2015  Неколку активни мерки за намалување на невработеноста во Македонија се преземаат во изминатиот период, а најмногу интерес до сега компаниите во Кочанско искажале за ослободувањето од придонеси за нововработени млади лица за период од 12 месеци.

Прва во регионот која искористила некоја од мерките што ги спроведува Агенцијата за вработување е компанијата “Амфенол“, поради што токму таа беше одбрана како домаќин во која се презентираа и останатите мерки.

Постои можност таа, како и други фирми во државата да станат тренинг партнери кои ќе обезбедуваат соодветна обука за невработените лица кои се во нашата евиденција, рече директорот на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски, на прес-конференцијата во Кочани.

Притоа тој изрази задоволство од досегашната соработка со странскиот инвеститор.

- Во иднина ќе ја премостиме онаа разлика од понудата на работна сила што ја имаме на пазарот и од она што компанијата треба да го поседува, односно да има такви вработени кои што ќе даваат соодветни можности за вработување во самата компанија. Воедно, ова е еден повик до сите граѓани на Република Македонија да учествуваат во активните мерки на Агенцијата за вработување, бидејќи компаниите како “Амфенол“ имаат доверба кај Агенцијата за вработување и преку нас доаѓаат до квалитетен кадар за каков што има потреба самата компанија. Воедно и оние компании кои ни ја дадоа довербата за работна сила да им помогнеме, ние сме тука, ќе им помагаме и во наредниот период, а ги повикувам и сите невработени кои имаат потреба од работа, сакаат да пронајдат работно место, да ја посетат нашата веб страница на Агенцијата за вработување, рече Влатко Поповски, директор на Агенција за вработување.

Добрата соработка и помошта што ја добиле од Агенцијата за вработување во обезбедувањето соодветен кадар ја потенцираа и од компанијата “Амфенол“.

- “Амфенол“ е компанија која има 450 вработени во моментот и 100 лица веќе користеле одредени од тие активни мерки, најмногу се од лица до 29 години кои имаат ослободување за првите 12 месеци со обврска за задржување во наредните 12 месеци, и делумно некои од останатите мерки. Јас мислам дека и во иднина оваа соработка ќе продолжи и ќе ја унапредиме, пред се со профилирање на кадри кои би биле подобро подготвени и во соработка со, можеби, да го вклучиме и средното техничко училиште со кое веќе имаме меморандум за соработка и исто така воспоставивме добра соработка, рече Сашко Наков, менаџер на компанијата “Амфенол“.

Освен “Амфенол“ и кај другата странска инвестиција во Кочани, компанијата “Антура“, од 145 вработени во моментот, за 50-тина лица до 29-годишна возраст е искористена мерката за ослободување од плаќање придонеси во рок од една година.

На прес-конференцијата беа промовирани и другите мерки за намалување на невработеноста, како практикантство, обука за познат работодавач, вработување на ранливи категории лица, обука за посебни вештини, како и можностите за самовработување со грант и кредитирање и обуката за општи и информатички вештини.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code