Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Natalitet18.06.2015  Негативниот тренд во наталитетот продолжува и во општина Кочани. Според информациите од Државниот завод за статистика, состојбата е сериозна и добиените податоци говорат дека бројот на населнието забрзано опаѓа.

Во текот на 2014 година во матичните книги на родените во Кочани биле регистрирани 327 новороденчиња, додека една година претходно ги имало за дваесетина повеќе. Според полот има изедначеост, однсно биле евидентирани само две машки деца повеќе во одно на женските, прти што 45 се родиле во вонбрачна заедницса.

Скоро кај сите новороденчиња породувањата биле во соодветна здравствена установа, а само во 2 лучаи бебињата на свет дошле без стручна помош од медицински персонал.

Вработените на акушерско одделение во кочанската Општа болница веќе неколку години по ред го регистрираат негативниот тренд во поглед на наталитетот, а падот во бројот на породувањата е посебно забележлив во последните десетина години. До пред деценија ипол овде се раѓале и по 1200 бебиња годишно, за сега тој број да биде намален на само една четвртина.

Намалување на наталитетот има во целиот источен регион во земјата, во кој влегува и нашата општина. Влијание врз тоа имале повеќе фактори, но како најважни се сметаат лошата социјална политика, безизлезната еконмска состојба во државата и масовното иселување на младите брачни паровии, кои најчесто работа бараат во западноевропските земји.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 40 гости и нема членови


web counterqr code