Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

nagradeni ucenici01.07.2015  Осуммина ученици кои се првенци на генерацијата во шесте основни и двете средни училишта во општина Кочани добија подарок ваучер во висина од 100 евра. Тоа им е признание од Локалната самоуправа за постигнатиот успех, но и поттик за понатамошно продолжување на одличните резултати во школувањето.

 За сите нив градоначалникот Димитровски организираше свечен прием при што освен доделувањето на ваучерите, учениците беа известени дека Општината ги наградува и со седумдневно бесплатно летување на островот Паг на хрватскотго приморје.

Тие беа пријатно изненадени од постапката и ветија дека ќе продолжат со добриот успех во образованието.

- Јас сите девет години активно учествував на натпревари и придонесував многу за училиштето, освојувв места на натпреварите по противпожарна заштита, фото-техника, по математика итн. Се надевам дека ќе продолжам со континуиран успех и понатаму во школувањето, рече Сашка Јованчевска, ученик на генерацијата во ОУ “Малина Попиванова“.

- Во иднина планирам да се запишам на Медицинскиот факултет во Скопје, и сите овие награди што ги доделија и денеска и пред тоа, за нас се една голема мотивација за во иднина, но мислам дека овие награди се мотивација и за идните генерации кои следуваат, бидејќи знаат за што се борат, рече Филип Стојанов, ученик на генерацијата во СОУ “Љупчо Сантов“.

Градоначалникот Димитровски рече дека Општината започнува нова традиција со која секоја година ќе им оддаде признание на најдобрите ученици.

- Прв пат Општина Кочани им доделува ваучери во вредност од 6 илјади денари, а во исто време им овоможува бесплатно 7-дневно летување благодарение на соработката со Општина Крижевци од Република Хрватска. Задоволството е уште поголемо затоа што овие ученици се нашата гордост и очекуваме досегашните успеси коишто ги имаат дека ќе ги продолжат и во понатамошното школување, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Во делот на соработката со Општина Крижевци, Димтровски рече дека ќе се организира реципрочна размена. Тоа ќе значи продолжување на традицијата од пред 20-тина и повеќе години, така што во зимскиот период Кочани ќе биде домаќин на најдобрите ученици од збратимената општина од Хрватска и за нив ќе обезбеди бесплатно зимување во некој од капацитети на Пониква.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

 |700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code