Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

planinari-3405.08.2013 ПСД „Осогово“ за Илинденските празници организираше искачување на највисокиот врв на Балканот, Мусала во Р. Бугарија на 2925 метри надморска височина.

Акцијата беше од меѓународен карактер.

На Мусала се искачија 20 членови на ПСД „Осогово“. Искачувањето воедно се вклопи и со прославата на денот на планината Рила, кој традиционално се одбележува на 3 и 4 август.

Акцијата беше организирана беспрекорно од страна на ПСД „Осогово“. Кочанските планинари велат дека настанот бил организиран добро и од страна на домаќините.

Патеката била стрмна каменеста, но глетката од Мусала била фасцинантна. Оттаму можеле да се видат сите глацијални Рилски езера и другите планини наоколу со високите врвови. На самиот врв било организирано и македонско катче, идеја која наишла на добар прием од нивните колеги од балканските земји и пошироко кои ги имало во голем број.

Искачувањето на Мусала е најголемата меѓународна активност на ПСД „Осогово“ во тековната година.

Г.Лалов

Сподели

planinari-03planinari-13planinari-35planinari-42 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 65 гости и нема членови


web counterqr code