Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pozar kukja06.08.2015  Изутрината околу 8,30 часот во стара куќа на улицата “Раде Кратовче“ во Кочани избувна пожар од кој објектот е целосно уништен.

Најпрвин чадот го забележале соседите кои помислиле дека сопствениците на куќата ја горат тревата во дворот, па затоа и немало брза реакција. Дури неколку минути подоцна биле забележани силните пламени јазици што го зафатиле покривот на куќата, по што веднаш била повикана противпожарната единица.

Пожарникарите пристигнале со две возила и веднаш го започнале гаснењето на огнот што постојано се заканувал да се прошири и на блиските објекти. Најголема опасност имало за една од куќите што практично е залепена до опожарената, но освен чадот што навлегол во внатрешноста и исчадената фасада кај неа нема друга материјална штета.

И покрај интервенцијата на пожарникарите, целосно изгоре покривот на куќата зафатена од огнот. За тоа придонесе и старата дрвена конструкција, што само за половина час се претвори во пепел.

Според информациите, во објектот не живеел никој, така што нема жртви или повредени. На местото на настанот увид направи полициска екипа, по што ќе бидат познати причините за пожарот.

Негативен момент во целиот настан беше вкоренетата неодговорност во пропуштањето на противпожарните возила. Иако стигнаа за десетина минути од повикот, тие имаа проблеми во пробивањето по улицата која беше преполна со паркирани автомобили, а и оние што се движеа пред нив дополнително го попречуваа сообраќајот.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 104 гости и нема членови


web counterqr code