Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Stadion Nikola Mantov12307.08.2015  Писмена преписка преку електронска пошта се води во изминатите неколку денови меѓу претставниците на фудбалските клубови “Брегалница од Штип и “Осогово“ од Кочани.

Главна нејзина поента е одложувањето на првенствените натпревари што штипјани како домаќини требаше да ги играат кај нас.

Во дописот што пристигнал на e-mail адресата на кочанци биле наброени недостатоците што итно треба да се отстранат за да може третото коло од Првата македонска лига “Брегалница“ да го игра на стадионот “Никола Мантов“. Притоа спомената е потребата од итно довршување на реконструкцијата на соблекувалните, обезбедувањето сигурносни излези од стадионот, бојадисувањето на скалите и влезните врати со жолта боја, како и поставувањето сигурносна ограда на источната трибина. Се додека овие недостатоци, што при посетата во вторникот ги констатирала Комисијата од ФФМ, не се отстранат, во Кочани нема да се игра прволигашки фудбал.

Од ФК „Осогово“ одговориле на дописот од штипјани, при што се заблагодаруваат на информацијата и ветуваат дека ќе направат обид сите недостатоци да се отстранат во дадениот рок, односно во наредните две недели.

Истовремено упатуваат забелешка што известувањето од “Брегалница“ стигнало на адреса на кочанскиот третолигаш, наместо кај лицата од Кочани кои контактирале со претставниците на ФФМ при нивната посета на стадионот. Затоа, во одговорот до штипјани е нагласено дека за да нема недоразбирања, во иднина неопходно е да се контактираат официјалните претставници на “Осогово“, кому стадионот му е даден на користење.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 746 гости и нема членови


web counterqr code