Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Ruen inox automobile12.08.2015  Кочански “Руен инокс аутомобиле“ им излегува пресрет на новите студенти кои ќе се запишат на Машинскиот факултет, нудејќи им можност за бесплатна обука за стекнување компјутерски вештини.

Со тоа компанијата дава своја поддршка на реформите во образованието во Република Македонија и тоа со конкретни предлози во делокругот на практичната обука за работа со програмите Microsoft Office, Auto CAD и Solid works. Така таа се вбројува меѓу ретките во регионот што прави напори да изгради соодветно бизнис-едукативно партнерство, односно уште на почетокот на младите бруцоши да им овозможи запознавање со дел од работниот ангажман што ги очекува.

Бесплатната обука за работа со компјутери ќе се реализира во просториите на компанијата, а ќе ја спроведат стручни кадри од фирмата.

“Руен инокс аутомобиле“ располага со стручен кадар од сите профили на едукација со средно и високо образование, искусен инженерски кадар, разновиден машински парк и опрема од најразличен тип, а производната програма на фабриката останува како и до сега, спојки за патнички возила, товарни возила, автобуси и трактори.

Од компанијата ги повикуваат новите студенти да ја искористат можносташто им се нуди и веднаш по запишувањето на Машинскиот факултет да се пријават, затоа што обуката ќе се спроведе од 1 до 10 септември, односно пред започнувањето на наставната година на факултетите во Република Македонија. 

- Вашата иднина е во вашите раце, направете правилен избор на вашата идна професија со запишување на Машинскиот факултет во Кочани, е пораката што ја испраќаат од “Руен“.

Почетното стекнување знаења за потребните компјутерски вештини ќе им биде неопходно на студентитге за полесно совладување на студиската програма на Машинскиот факултет.

T. Ajтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

 |700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 80 гости и нема членови


web counterqr code