Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Soobrakjajka kaj roto m13.08.2015  Во временски период од неколку часа изминатата ноќ се случија две сообраќајни несреќи на приближно исто место.

Најпрвин околу 20 часот во близина на бензинската пумпа на излезот од населбата Оризари во правец на Виница се судриле автомобил “пежо“ со австриски и “опел вектра“ со бугарски регистерски таблички. Од силината на ударот причинета е поголема материјална штета кај двете возила, но за среќа нема повредени меѓу лицата што се наоѓале во нив.

Три часа подоцна пак, на околу половина километар од местото на претходната, се случила уште една сообраќајка. Во неа имало челен судир на автомобил “ауди 100“ со штипски регистерски таблички управуван од 56-годишен виничанец и џип “мицубиши пајеро“ со кочански регистерски таблички, а управуван од 38-годишен жител на село Косевица, општина Македонска Каменица. Во несреќата со потешки телесни повреди се здобил возачот на “аудиото“ кој итно бил префрлен во кочанската Општа болница каде е задржан на лекување.

Во судирот се оштетени и двете возила, при што возилото “мицубиши“ излетало од патот и завршило во блиската нива. Увид што траеше скоро два часа изврши полициска екипа со овластување од јавен обвинител, а по направениот алкотест, било констатирано присуство на алкохол во крвта кај возачот на џипот.

Делницата на патниот правец Кочани - Виница, од излезот на Оризари до крстосницата кај месноста Превалец се смета за црна точка и во изминатиот период овде се случиле поголем број несреќи, од кои дел завршија со смртни последици.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 59 гости и нема членови


web counterqr code