Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Strkovi 113.08.2015  Бројот на гнездата на штрковите во Македонија е намален за околу една третина во однос на нивната популација од пред 5 ипол децении. Тоа го покажуваат резултатите од пописот на овие птици што на територијата на целата држава го спроведе Македонското еколошко друштво - МЕД.

Пребројувањето покажало дека во Македонија има 817 гнезда на штркови во кои живеат 2.023 млади и 1.638 возрасни птици.

Пописот се реализираше од почетокот на пролетта, односно со доаѓањето на птиците, па до средината на јули, а во активноста покрај членовите на Македонското еколошко друштво се вклучија и над дваесет волонтери, како и дел од месното население.

Според пописот, голем дел од штрковите во текот на сезоната престојуваат и се размножуваат во Кочанската Котлина, а само во општина Чешиново-Облешево биле пребројани над70 активни штркови гнезда. Карактеристично е што за разлика од другите земји каде секој пар изведува просечно по две младенчиња, овде тој број се движи од 3 до 4.

Од МЕД велат дека за следи популацијата на птиците неопходно е да се врши редовно преборјување.

- Се надеваме дека тој цензус ќе се изведува секоја година за да можеме да ја следиме популацијата на штркови. Ние сметаме дека сега за сега ова е стабилна популација на штркови и дека така и ќе остане, рече Ксенија Путилин од Македонското еколошко друштво.

Последен пат попис на штрковите во Македонија бил спроведен во 1958 гдоиуна кога биле преборени 1.132 активни гнезда. Во нив живееле 3.576 млади птици и според согледувањата на активистите од Македонското еколошко друштво за разлика од сега, кога најголем број од гнездата се на електрични столбови и слични конструкции, тогаш гнездата биле на куќи.

Населението кај нас штрковите гио смета за симбол на богатство и среќа, а народните верувања се дека тие заминуваат на африканскиот континент по 14 август, односно по денот кога сед слави верскиот празник Макавеј.

Од пред две години општината Чешиново-Облешево влезе во мрежата “Европско село на штркот“ што ја организира германската фондација “Еуронатура“, а со цел да се преземаат активни мерки за грижа и заштита на белиот штрк.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 114 гости и нема членови


web counterqr code