Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

odbojka na pesok13.08.2015  Претстојниот викенд Виница ќе биде домаќин на Балканскиот шампионат во одбојка на плажа.

Се работи за до сега најмасовно првенство од овој ранг со учество на репрезентации од скоро сите балкански земји.Екипите ќе се натпреваруваат во машка и женска конкуренција, во спорт што се смета за еден од најатрактивните.

Натпреварите ќе се играат на псоебно пдоготвени терени со песок, на платото пред Локалната самоуправа, па тоа беше повод, домаќинот, Општина Виница да организира прес-конференција.

- Според моите информации, до сега најмасовен шампионат, ќе учествуваат 9 држави од Балканот, освен Албанија. Се на се, виничани овие три дена ќе имаат можност да го следат еден од најатрактивните спортови, одбојка на плажа. Ќе биде во машка и женска конкуренција до 22 години. Покана до сите љубители на спортот, на одбојката, овие три дена да бидат гости на Општина Виница и заедно да присуствуваме на прекрасните моменти, рече Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Техничките детали околу одржувањето на Балканскиот шампионат во одбојка на плажа ги изнесоа од Одбојкарската федерација на Македонија. Притоа беше речено дека до сега нашѓата држава се покажала како добар домаќин и организатор, поради што повторно ни е дадена довербата да го организираме шампионататот.

- Вкупно во машка конкуренција ќе имаме 14, а во женска конкуренција 10 екипи. Она што е позначајно е дека Балканската одбојкарска асоцијација има голема доверба во Одбојкарската федерација на Македонија и воопшто во градовите каде што ги организираме овие шампионати, бидејќи веќе во оваа категорија и во повозрасните категории се докажавме со организација на претходно организираните турнири, во Штип двапати, во Струмица и во Скопје по еднаш и еве конечно дојдовме и во Виница, рече Мирко Трајков од Одбојкарската федерација на Македонија.

Минатата година Виница беше домаќин на Младинското балканско првенство во одбојка. Целта на Федерацијата е популаризирање и заживување на одбојката во источниот регион.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 64 гости и нема членови


web counterqr code