Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Zapalena-Kola106.08.2013  Патничко возило “југо“ со кочански регистерски таблички е целосно оштетено од пожарот што го зафатил додека се движело кон Кочани од правец на Штип.

Силниот пламен од под хаубата на моторот бил забележан во близина на хотелот “Национал“ по што возачот успеал да го напушти и немоќно да гледа како возилото гори.

Според очевидци, кои го забележале запаленото “југо“ , претходно се слушнал силен пукот, по што се појавил огнот.

 

Петнаесетина минути по пријавувањето, на местотo на настанот пристигна и противпожарно возило на кочанската противпожарна единица. Сепак, пожарникарите не можеа да сторат многу за да се спаси “југото“.

Во меѓувреме, поради силнит ветар, огнот, преку банкината се прошири и на сувата вегетација во близина, заради што пожарникарите мораа дополнително да интервенираат во гаснењето. Додека траеше интервенцијата, сообраќајот беше во прекин околу 1 час, а возилата беа пренасочувани по другите улици за влез во градот.

За среќа, освен материјалната штета, во пожарот нема повредени лица.

Т. Ајтовски

Сподели

Zapalena-Kola2Zapalena-Kola4Zapalena-Kola3Zapalena-Kola5

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code