Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

hram sveti kliment414.09.2015  Верниците кои присуствуваа на осветувањето на новиот храм поминаа прекрасен неделен ден на падините на Осоговските Планини.

Му заблагодарија на Бог и на ктиторот Благој Ситновски за градењето на манастирот, дело кое ќе служи за зајакнување на верата на сите луѓе.

- Се чувствуваме многу пријатно и возвишено, како да се наоѓаме со Бога и Мајката Божја. Овој храм многу ќе значи за верниците, ќе се зајакне верата затоа што тука на ова место доаѓаат голем број луѓе.

- Само со изградба на вакви храмови ќе се зајакне верата и народот ќе стане помирен и по добродушен. Да си помагаме едни на други затоа што без вера и без дела нема ништо. Ктиторот на овој манастир направи големо дело што молец не го јаде и р’ѓа не го фаќа. Храмот е голема утеха за нас и најголема радост, истакнаа верниците присутни на осветувањето.

Откако вкусија од благословената манастирска чорба, верниците се упатија дома со надеж дека од сега ќе има и зошто почесто да го посетуваат овој храм изграден на прекрасната планина.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 105 гости и нема членови


web counterqr code