Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zaznejuvanje ciflik21.09.2015  Почетокот на жетвата на оризот од овогодишната реколта во општина Чешиново-Облешево симболично беше означен со рачното зажнејување во атарот на село Чифлик.

На тој начин оваа локална самоуправа го одбележа својот празник, односно 11-годишнината од постоењето. Во рамки на прославата претходно се одржа свечена седница на општинскиот Совет на која беа претставени постигањата меѓу двете празнувања.

Беше речено дека за краток период се разрешени неколку инфраструктурни проблеми, а во тек е реализацијата на нови проекти од оваа област.

- Веќе сме на терен со што ги реализираме дел од проектите, тие се преку Агенцијата за поддршка на руралниот развој. Се работи за канализационата мрежа во самото место Чифлик, каде што се наоѓаме сега. Во најскоро време треба да започне изградбата на оваа мрежа. Понатаму, правиме две улици во Теранци и урбанистичките планови за населените места Облешево, Чифлик и Чешиново и неколку други проекти што во блиска иднина ќе ги презентираме. Со тоа општината Чешиново-Облешево станува бренд на овие простори и понатаму ќе продолжиме со решавање на проблемите на граѓаните, рече Костадин Личков, градоначалник на Чешиново-Облешево.

Во рамките на одбележувањето на празникот на Чешиново-Облешево на ученици од општинските основни училишта им беа доделени признанија за најдобри литературни творби на конкурсот што беше распишан по повод празникот.

Во селото Чифлик се одржа традиционалниот собир, на кој беше осветена празничната погача со оглед што денот на општината се совпаѓа со верскиот празник Мала Богородица. Во рамки на прославата беше поставен и камен темелник на мал парклис во Чифлик на местото каде се изведува зажнејувањето на оризот.

- Ќе поставиме камен темелник на мала црквичка со тоа што ќе го означуваме празникот, секоја година од тука ќе започнуваме со жетвата и ова му требаше на овој народ, мислам дека ќе стане традиција. Ги поканувам сите наредната година да дојдат на осветување на оваа црквичка, додаде Личков.

Свечената програма за одбележување на денот на Општината продолжи со дефиле на фолклорни групи до земајата и странство. Во спортската сала се одржа концерт на кој со своја програма се претставија учесниците на дефилето.

T. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code