Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zetvarska ubavica201502.10.2015  Во конкуренција од 12 преубави девојки, на традиционалниот Избор на жетварска убавица жири комисијата имаше тешка задача да ја избере најубавата.

Престижната титула жетварска убавица на Кочани за 2015 година ја понесе 15-годишната Нина Лаковиќ од Кочани.

- Јас навистина покрај овие убавици покрај мене не очекував дека ќе ја земам титулата жетварска убавица. Ќе се обидам да го претставам градот Кочани во најдобро светло на зажнејувањето во недела како и на телевизиските емисии на кој ќе настапиме заеднички. Им благодарам на жири комисијата што ме избра мене и секако на публиката што дојде да го проследи изборот, рече Нина Лаковиќ, жетварска убавица на Кочани за 2015.

За прва придружничка беше избрана Драгана Лукиќ, а за втора Сандра Арсова.

- Ова ми е прв пат да настапам на ваков избор и задоволна и среќна сум што сум избрана за прва придружничка, рече Драгана Лукиќ, прва придружничка.

- И честитам и на победничката и на првата придружника за освоените места. Задоволна сум што сум втора, а инаку настапувам прв пат на ваков избор, рече Сандра Арсова , втора придружничка.

Наградите на најубавите девојки им ги врачи градоначалникот Ратко Димитровски, а имаше и подароци од спонзорите и фирмите. Девојките имаа три претставувања во современа и стилизирана облека и во народна носија. Сценариото беше на Марија Апостолова, а комисијата беше составена од стилист, фризер и претставник од општинската администрација.

Организаторите на манифестацијата годинава навистина се потрудиле изборот на жетварската убавица да биде настан за кој ќе се зборува подолго време. Почнувајќи од подготвената сцена, па се до забавниот дел за кој се погрижија наставниците од ОМУ „Ристо Јуруков и во живо отсвиреа неколку македонски песни. Со гостинката од Турција, Чидам Таштан заеднички пееше и публиката што е доказ дека забавниот дел е полн погодок оваа година.

Жетварската убавица Нина Лаковиќ ќе ја ожнее првата ракатка ориз на традиционална жетва што годинава ќе се одржи во оризова нива во село Прибачево со што и официјално ќе биде означен стартот на жетвата на оризот.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 79 гости и нема членови


web counterqr code