Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajka trkanje14.10.2015  Не помагаат апелите за внимателно возење и соодветно обележување на земјоделската механизација што се движи по магистралниот пат А3 меѓу Кочани и Штип, особено во вечерните часови.

Сообраќајните незгоди се вообичаена глетка на оваа делница, а во вторникот околу 22,30 часот се случи уште една. Патничко моторно возило со кочански регистерски таблички во близина на надвозникот преку железничката линија кај Тркање директно удри во недоволно осветлен трактор натоварен со вреќи ориз.

Возилото и тракторот се движеле во правец на Кочани, а возачот на автомобилот доцна го забележал тракторот пред себе и со полна брзина удрил во приколката. Притоа предниот дел на автомобилот бил целосно уништен, а возачот се здобил со телесни повреди и итно е префрлен во кочанската болница. На местото на несреќата излезе сообраќајната полиција и додека траеше увидот, во прекин беше нормалното одвивање на сообраќајот.

Во текот на денот пак, на улицата “Љупчо Сантов“ во Кочани се случи уште една сообраќајна незгода во која настрада совозач на скутер. Поради удолницата и забрзаното движење во еден момент лицето кое го управувало скутерот изгубило контрола и се излизгало на коловозот. Заедно со него се превезувало и женско лице кое од падот се здобило со телесни повреди, додека возачот останал неповреден.

Скутерот е полесно оштетен и завршил под еден од паркираните автомобили на улицата.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 56 гости и нема членови


web counterqr code