Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

parceli2 ponikva27.10.2015  На крајот од календарската година Општина Кочани ја интензивира продажбата на парцели за изградба на викенд куќи на Пониква.

Со најновиот оглас за оттуѓување на државното градежно земјиште локалната власт одеднаш нуди дури 23 плацеви за оваа намена, што е своевиден рекорд досега.

Половина од нив се со просечна површина од околу 650 метри квадратни, а остатокот се двојно и тројно поголеми. Куриозитет на оваа објава за продажба е што една од парцелите е скоро шест пати поголема од просечните, односно зафаќа површина од над 3.600 метри квадратни.

Задоволување на нараснатиот интерес на купувачите или намера да се надополни приходната страна на општинскиот буџет е дилемата за ваквата постапка на општинската администрација што ќе добие разјаснување на почетокот од декември кога ќе се реализира јавното наддавање.

Освен за викендички, на заинтересираните инвеститори им стои на располагање уште една парцела на Пониква со површина од близу 6.000 метри квадратни наменета за изградба на објект за времено сместување на гости, односно за хотел.

Со огласот за продажба Општина Кочани нуди уште 45 плацеви, од кои за изградба на куќи се предивидени 18, а два имаат компатибилна намена – домување со простор за малостопанска дејност. Нивната површина се движи меѓу 140 до 490 метри квадратни, при што по три се на улиците “Мишо Арсов“, “Крум Вранински“ и “Ката Мокрејка“, по две на улицата „Иљо Андонов“ и во месноста Прокарка, и по една на “Орце Николов“, “Смилевски конгрес“ и “Бранко Пендовски“.

Преостанатите седум парцели се за лесна индустрија и мало стопанство и се наоѓаат во месностите Драчевиќ и Белски дол, а се со просечна површина од 1.200 метри квдаратни.

Пријавувањето за учество на лицитацијата за продажба на сите плацеви трае до 24 ноември, а наддавањето ќе се одржи од 30 ноември до 9 декември годинава.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code