Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

behaton pesacki premin28.10.2015  Градежни работи за реконструкција на еден од пешачките премини се изведуваат на улицата “Глигор Апостолов Гочо“, при што се применуваат западноевропски искуства.

Наместо вообичаеното бојадисување се прави експериментална иновација со замена на белата површина од пешачкиот премин со бехатон плочки со бела боја.

Во реконструкцијата на преминот Локалната самоуправа не вложува сопствени средства, туку инвестицијата е донација од домашна фирма од градежната дејност, односно зафатот се прави како своевидно јавно-приватно партнерство што се очекува да продолжи и на други локации во градот.

- Ова е донација од фирмата “Марти Ароса“ и доколку во наредниот период се покаже како квалитетна оваа иновација, планираме и преостанатите пешачки премини да ги обновиме на овој начин. Со тоа би се заштедиле значителни средства што Општината ги дава секоја година за фарбање на пешачките премини, рече Влатко Димитров, заменик-раководител на Секторот за уредување на градежно земјиште во Општина Кочани.

Сопственикот на фирмата донатор вели дека идејата е пренесена како искуство од повеќегодишното работење во градежната дејност во Швајцарија. Очекува дека ваквото решение за изградба на пешачките премини ќе се покаже како подобро и дека соработката со Локалната самоуправа ќе продолжи.

- Тоа може со бел цемент и бел песок, горниот слој да биде поплочен и тоа да си остане трајно. Времето ќе си го покаже своето, немаме до сега искуство, ова ќе биде прво, како донација од нас за граѓаните на општина Кочани. И стрелките можат да се направат, се подготвуваат такви калапи и сите стрелки за лево, десно, право може да се направат со отсекување на асфалтот, ќе ги правиме идеите за да одиме напред, рече Бранко Петковски од фирмата “Марти Ароса“ - Кочани.

Обележувањето на пешачките премини и останатата хоризонтална сигнализација се прави двапати годишно, при што за набавка на бојата и за работна рака за бојадисување Општината просечно троши по околу 14 илјади евра. Досега имаше доста забелешки за квалитетот на извршената работа поради тоа што бојата набргу по нанесувањето исчезнуваше од асфалтот, па се очекува примената на бели бехатон плочки да се покаже како потрајно решение.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code