Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Premin kaj goso vikentiev04.11.2015  За само 24 часа неколку настани со негативен предзнак што се случиле во кочанскиот регион се регистрирани во полицската евиденција.

Во вторникот околу 13 часот на магистралниот пат А3 на излезот од Облешево во правец на Кочани се случила сообраќајна несреќа во која учествувале две патнички моторни возила. Притоа, од судирот направена е поголема материјална штета кај возилата, а лицата што се наоѓале во нив поминале без посериозни последици.

Неофицијално, причина за сообраќајката е невнимателното и неприлагодено управување според условите на патот.

Вториот несреќен настан се случил еден час подоцна во Виница. 18-годишен работник на претпријатието “Електровин“ бил потешко повреден за време на работни задачи на електрична опрема во една виничка компанија. Додека работел во еден момент изгубил рамнотежа, по што паднал од височина од околу 4 метри и се здобил со телесни повреди. По брзата интервенција на неговите колеги веднаш бил пренесен во кочанската болница, а оттаму поради сериозноста на повредите е префрлен во штипската Клиничка болница каде е задржан на лекување.

Во вторникот околу 16,30 часот на улицата “Тодосија Паунов“ во близина на пешачкиот премин кај СОУ “Гошо Викентиев“ се случила уште една сообраќајна несреќа во која се повредени двајца тинејџери. Автобус со беровски регистерски таблички удрил во момчиња на 15 и 16-годишна возраст кои во критичниот момент поминувале оттаму. Притоа им нанел телесни повреди на екстремитетите, поради што им била укажана медицинска помош. Полицискиот увид треба да даде одоговор како се случило автобусот со поголема брзина од дозволената да премине на спротивната страна од коловозот и да удри во момчињата.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

.be

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 105 гости и нема членови


web counterqr code