Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vesta zena2015 116.11.2015  Специјалитети подготвени по рецептите на нашите баби карактеристични за градот каде што се одржува манифестацијата. „Етно вешта жена“ по втор пат се одржа и во Кочани.

Преку убаво подготвени трпези со традиционални јадења жените ја покажаа својата хуманост и можноста да помогнат на децата со посебни потреби.

Хуманитарната манифестација не е со натпреварувачки карактер и сите учеснички донираат во хуманитарни цели.

- Како и минатата, така и оваа година се одржа „Етно вешта жена“ во Кочани. Собраните средства се наменети за децата со посебни потреби. Манифестацијата е во етно стил, а тоа подразбира подготовка на старински рецепти од типот на баници, баклави, тава ориз што е специфично за град Кочани. Оваа година ќе имаме и отпечатено книга за „Етно вешта жена“ во која ќе бидат вметнати рецепти од секој град, специфични јадења за повеќе општини. Од Кочани рецептите кои ќе бидат вметнати во книгата се тава ориз, сутлијаш, зелник и баклава, рече Марија Мишева, локален координатор на манифестацијата.

На хуманитарната манифестацијата учествуваа шест вешти жени Кристина Стојанова, Благица Павлова, Марија Мишева, Нада Петрова, Љубица Иванова и Анета Лазарова. На трпезите доминира јадењата направени од кочанското бело злато - оризот.

Одѕивот на жените за учество и хуманост беше на високо ниво и се собраа околу 15 илјади денари. Собраните средства ќе бидат искористени на Светскиот ден на децата со посебни потреби 3 декември кога заедно сите ќе се забавуваат.

- Навистина е убаво што и во Кочани се продолжува традицијата на дружење на вештите жени со тоа што есенскиот циклус на Вешта жена практично се состои од манифестацијата „Етно вешта жена“ која што има хуманитарен карактер. Вечерва во вашиот убав град не само што се дружиме и уживаме во убавите старински специјалитети што ги подготвија вештите жени од Кочани, Македонска Каменица, Виница, а има гости и од Куманово и Пробиштип, тука сме и да бидеме хумани затоа што дел од средствата што се собираат на оваа манифестација ќе бидат наменети да се организира убава забава и дружење на децата со посебни потреби. Речиси во секој град во Македонија се одржува „Етно вешта жена“ и навистина е прекрасно да се видат карактеристични јадења за секој град, рече Ирена Спировска, водител.

Новина од оваа година во одржување на „Етно вешта жена“ е тоа што од секој град каде што се одржува манифестацијата ќе се изберат по пет специјалитети со фотографија и рецепти и ќе биде отпечатена книга готвач чија цел на е овековечување на рецептите подготвени од вештите раце на хуманите жени.

За музичкиот дел на ова манифестација што ги негува и пренесува етно вредностите на македонската кујна, се погрижија членовите на групата „Хармонија“, а жените се забавуваа и дружеа до доцните вечерни часови.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counterqr code