Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kirirl gorgiev ums01.12.2015  По неодамнешниот избор на прв човек на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани, нов претседател доби и младинската организација на партијата.

Со одлука на Извршниот комитет на Унијата на млади сили од неодамна за нејзин нов претседател е избран Кирил Георгиев.

На прес-конференција тој ги претстави своите ставови за задачата што ја презема, што според него не е привилегија, туку одговорност, бидејќи ја претставува најголемата и најуспешната политичка партија во Република Македонија.

- Овде сакам да нагласам дека нам како млади луѓе, посебна должност ни е да ја градиме демкратијата, толеранцијата и меѓусебното разбирање, бидејќи сметам дека така ќе го подигнеме моралот и ќе постигнеме просперитет со кој ќе ги подобриме условите во општеството во кое живееме. Овде сме да си помагаме едни на други, без разлика на националост и вера, бидејќи сметам дека за сите има место во ова општество во кое што живееме. Мојата цел како новоизбран претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ е актовно вклучување на секој поединец кои изразил подготвеност да се активира во структурите на Унијата на млади сили. УМС на ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да биде расадник на креативни идеи и ќе продолжи дфа работи за подобрување на условите за живот на младите луѓе во опшштеството во кое живееме, рече Кирил Ѓоргиев, претседател на УМС ВМРО-ДПМНЕ – Кочани.

Ѓоргиев додаде дека ќе се залага за интересите на младите луѓе и ќе ги застапува со цел тие да бидат поактивни во своето дејствување. На претседателската функција на УМС тој го наследи својот претходник Дарко Стојчевски, кој ја надмина возрасната граница за членување во младинската организација на ВМРО-ДПМНЕ.

T. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code