Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

TEPACKA GRADEC207.12.2015  Физички напад доживеал Јоцо Серафимов од селото Градец, Виничко, при што се здобил со видливи телесни повреди, заради кои завршил во болница.

Вели дека сторител на нападот бил негов соселанец, кој без причина се нафрлил и го удирал безмислосно, по што паднал во бесознание, па ни самиот не знае како се спасил од тупаниците. Претходно насилникот се обидел да го потпали помошниот објект во близина на неговата семејна куќа.

Настанот се случил пред околу една недела, по што најблиските од семејството го пријавиле во Полициската станица во Виница.

- Значи, инспектори доаѓале, направиле вештачење и увид како што треба и сега чекаме резултати. Пријавивме и полицијата треба да преземе мерки, ако не има и други надлежни за да одиме напред. Не може некој тука да прави нереди по селото, градот и така. Полицијата е за тоа и тие треба да си преземат мерки, рече Јоцо Серафимов од село Градец.

Серафимов вели дека станува збор за лице чиј идентитет е познат, па очекуваат надлежните да преземат мерки против него. Освен неговото семејство, загрозени за својата безбедност се чувстуваат и соседите, затоа што имало закани дека ќе бидат потпалени и околните куќи.

Братот на оштетениот вели дека се уште се видливи на трагите на објектот што требало да биде потпален, но и од насилството врз лицето на неговиот брат.

- Има тешки повреди, после пожарот се случи тепачката и да не било друго лице, на место ќе го убиеле четворица братучеди. Се е пријавено, дојдоа инспектори, сликаа тука, тоа се случи во петокот вечерта и еве веќе една недела нема ништо. Од ова ние сме исплашени сите, и комшиите да не биле тие ќе го изгореле целото маало. Било подметнато со бензин, и тој кажал дека пожарот е подметнат, рече Душко Серафимов од село Градец.

Серафимови не знаат дали инцидентите што ги доживеале можат да се повторат, но и понатаму стравуваат за својата безбедност. Затоа бараат надлежните органи да преземат поефикасни мерки против насилникот за да се врати мирот во населбата.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 79 гости и нема членови


web counterqr code