Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kej kocanska reka210.12.2105  Општина Кочани планира да го уредува коритото на Кочанска Река, на потегот на кој таа протекува низ централното градско подрачје и во непосредна близина на градот.

Засега станува збор само за идеја, за која се бара конкретно идејно-архитектонско решение од стручни лица од земјата и странство. Локалната самоуправа веќе распиша и конкурс според кој рокот за пријавување на заинтересираните трае до средината на јануари идната година.

Се работи за уредување на речното корито во должина од околу 4 километри, за што според првиот човек на Општината, треба да се посвети поголеми внимание во комуналното уредување.

- Значи, почнувајќи од кај стариот базен, односно погоре кај воденицата, па до заобиколниот пат. И може да се дадат конкретни предлози, затоа што тој конкурс е јавен го имаме и на нашата веб-страница, распишан е и во дневните весници, даден е и на факултетите, како јавен, меѓународен, има поширок третман, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

При изработката на идејното решение за уредување на речното корито се бара да бидат исполнети неколку предуслови меѓу кои оригиналност ан концептот и негова изводливост и одржливост. Исто така, треба да се почитува определбата за современ третман на просторот и економичност на решението. Пристигнатите предлози ќе ги оценува петчлена жири комисија од вработени во општинската адмнинистрација.

За трите најуспешни идејни решенија се предвидени и парични награди при што првата е во износ од 62.000, втората 37.000 и третата награда е 25.000 денари.

Ова е втор конкурс што Општина Кочани го објавува за комунално уредување на простор во градот. Пред околу две години, исто така со јавна објава, се бараше идејно-архитектонско решение за градскиот плоштад, која на крајот заврши неславно. Тогаш пристигнатите предлози не ги задоволија замислите на одговорните во Општината, па наместо прва и втора, се доделија само две трети награди .За средувањето на плоштадот беше речено дека ќе се реазлизира во подобри времиња.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code