Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

NATALIJA pomos24.12.2015  Пријателите и познаниците на 21-годишната Наталија Колева започнаа акција за собирање финансиски средства потребни за нејзиното лекување во Италија.

Кон крајот на октомври годинава таа како сопатничка беше тешко повредена во сообраќајна несреќа кога моторцикл удри во трактор на регионалниот патен правец Кочани – Зрновци. Од ударот Колева се здоби со тешки телесни повреди по што беше префрлена во Клиничкиот центар во Скопје и оттогаш до денес се наоѓа во кома.

Заради продолжување на лекувањето во Италија, каде таа има и жителство, неопходни се 15 илјади евра. Парите се потребни за нејзиното транспортирање кое бара посебен третман поради состојбата во која таа се наоѓа.

Граѓанската иницијатива започна преку социјалните мрежи, при што освен пријателите и познаниците во Кочани и Македонија, во неа се вклучија и луѓето кои се наоѓаат на привремена или постојана работа во Италија. За сите хумани граѓани од Кочани и околината кои сакаат да донираат средства за помош на Наталија Колева, тоа можат да го сторат на трансакциска сметка број 210 501 687 006 880 - Тутунска банка, Италија: IT23 W060 8547 5900 0000 0030 237 SWIFT/BIC CASIRT22 

Иницијаторите на акцијата повикуваат за итна помош затоа што секој ден е драгоцен за подобрување на нејзината здравствена состојба.

T. Aјтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code