Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zatrupano dete28.12.2015  Под гнилите греди што се срушиле од старата семејна куќа во кочанската населба Оризари, останал затрупан двегодишниот Андреј. Тој со своето постаро братче се обидел да донесе дрва за огрев, но во еден момент кровот попуштил и со себе повлекол камења и земја од блискиот ѕид.

Соседите го слушнале силниот тресок и се обиделе заедно со родителите да го извлечат, но спасувањето траело цел час што било кобно за детето.

- Детето од под урнатините од страна на родителите и со помош на соседите е извадено, по што е однесено во Здравствениот дом во Кочани, каде за жал е констатирана смрт, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

Семејството на двегодишното дете живее во лоши социјални услови. Соседите велат дека родителите кои се со лесна психичка попреченост имале три деца, но не добиваат никава помош.

- Треба малку тие институции да помогнат, три години се веќе без струја, тоа е срамота. Значи, за трето дете можат сите да земаат, а тие не можат, дали некој тие пари ги зема, дали тие не знаат тоа да го направат, некој треба да го реши тој проблем, рече сосед на семејството.

Родителите и блиските на семејството се надеваат дека државата ќе им помогне да набават огрев и да ја преживеат зимата. Дотогаш надвиснатите греди и понатаму се потенцијална опасност што ги загрозува дечињата кои безгрижно си играат во близина.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code