Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zlatara2 ograbena04.01.2016  Среде бел ден ограбена златарница во центарот на Кочани. За полицијата се уште непознатиот сторител на 4 јануари околу 11 часот влегол во дуќанот вооружен со пиштол и покриен со капа и шал и почнал да ја удира вработената по главата, закануваjќи се дека ќе ја убие.

И нанел три силни удари по главата по што го собрал најтешкото и највредното злато од дуќанот, испразнил четири кутии со злато, а потоа се упатил и кон излогот каде што го испразнил и изложеното злато и избегал.

Вработената која била нападната веднаш била префрлена во Итната медицинска помош во кочанската болница од каде што дежурниот лекар не информираше дека заради повредите на главата и преплашена е задржана на лекување за понатамошни испитувања.

Моментално се наоѓа во стабилна состојба и е надвор од животна опасност.

Во разговор со сопствениците на дуќанот рекоа дека чудно е како сред бел ден да влезе вооружен напаѓач и да ограби дуќан, кога местото е доста фреквентно и има раздвиженост во 11 часот претпладне. Одредени луѓе го виделе но рекоа дека не можел да се препознае идентитетот на напаѓачот заради тоа што од капата и шалот лицето му било покриено.

Настанот веднаш бил пријавен во полиција. До затворање на вестите на Канал 8 се уште се работи на пронаоѓање на сторителот како и на проценка на украдениот накит, изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР Штип.

Т. Велкова

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 47 гости и нема членови


web counterqr code