Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gratce preliv08.01.2015  Зголемениот доток на вода од Мала и Голема Река што од почетокот на неделата константно растеше ја преполни акумулацијата “Гратче“.

Според мерењата на одговорните во водостопанство “Брегалница“ нивото е на максимална кота и неколку дена е на прелевање. Сепак, од изутрината е регистрирана  тенденција на опаѓање.

Релативно повисоките дневни температури, кои во изминатите денови  достигнаа и 10 степени над нулата, предизвикаа топење на снегот на падините на Осоговијата и пораст на количините вода во двете реки кои ја полнат акумулацијата. Во четвртокот бил измерен доток од 5 метри кубни што е максимална количина до сега, а од изутрината е регистрирано намалување за половина.

Во текот на денот преку главниот вентил се испушташе по 1,5 метар кубен, додека преку преливниот дел истекуваат уште по околу 1,3 метри кубни вода. Доколку продолжи намалувањето на дотокот во наредните денови, спо сегашната динамика на испуштање преливот ќе престане и ќе се постигне стабилизирање на акумулираната количина.

Слично како и “Гратче“, и кај акумулацијата “Калиманци“ имаше зголемен доток на вода, при што во изминатите денови е регистрирано покачување на нивото за околу 8 сантиметри. Сепак, од Водостопанство “Брегалница“ велат дека тоа е нормална состојба за овој период од годината и се уште има големи резерви за прием на дополнителни количини во наредниот период.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code