Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grabez fresh market111.01.2016  Изминатиот викенд крадците во Кочани не мируваа, а нивна мета најчесто беа трговските дуќани. Највреден плен имале во продавницата “Фреш маркет“ на улицата “Браќа Ставреви“ во централното градско подрачје.

Непознатиот сторител не го поколебало тоа што дуќанот е лоциран на прометно место и што во близина се нааоѓаат институции кои имаат ноќно дежурство, па околу 5 часот изутрината успеал да ги искрши катанците, да ја отклучи влезната врата и да влезе внатре.

Безбедносните камери поставени во продавницата успеале да го снимат провалникот, но и тоа за него не било пречка да ја реализира намерата со оглед што на главата нисел капа, а на лицето имал маска.

Од снимките се гледа дека најпримамливи за него биле цигарите, при што имал време дури да ги пробира оние брендови што се со повисока цена. Исто така, од касата украл и околу пет илјади денари, сума што останала од дневниот пазар претходниот ден.

Кражбата први ја забележале вработените, при што необично за нив било што катанците од влезната врата недостасувале, а бравата на вратата била заклучена. Случајот веднаш бил пријавен во полиција, по што службени лица направиле увид на лице место. Подоцна катанците биле пронајдени десетина метри подалеку од дуќанот, а анализата на снимките треба да помогне во расчистувањето на кражбата.

Од “Компанија Моневи“ која е сопственик на продавницата рекоа дека за неколку дена ова е трета ограбување на нивен дуќан, па од надлежните очекуваат посериозен ангажман во откривањето на сторителите.

Инаку, освен оваа продавница, викендов биле ограбени и бутици во централното подрачје на Кочани, а кражби се регистрирани и во неколку домови, чии сопственици најчесто се наоѓаат на работа во странство.

Дрска кражба минатиот понеделник се случи сред бел ден во златарски дуќан, при што крадецот со пиштол и се заканувал на продавачката, а потоа и ја нападнал, по што украл поголема количина златен накит.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 77 гости и нема членови


web counterqr code