Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

SOOBRAKAJKA trkanje14.01.2016  Возачот на патничко моторно марка “хјундаи“ со пробиштипски регистерски таблички се здобил со телесни повреди при судир со камион “волво“ со велешки таблички што се движел на патниот правец Кочани – Штип.

Сообраќајната несреќа се случи во средата околу 20.30 часот на приклучокот кон Тркање, во моментот кога лицето кое го управувало автомобилот излегувало од селото при што му го пресекло движењето на камионот.

Притоа дошло до директен судир во кој патничкото возило било исфрлено од десната страна на коловозот, а на камионот му бил оштетен системот за кочење, при што успеал да запре точно на Тркански мост.

Возачот на автомобилот бил однесен на Итната медицинска помош во Кочани, а оттаму поради сериозноста на повредите е префрлен во болницата во Штип. Поради оштетувањата на камионот кој блокираше дел од патот, како и поради увидот во несреќата, сообраќајот беше во прекин повеќе од два часа, а и потоа се одвиваше отежнато поради искршеното стакло и остатоците од оштетените возила на коловозот.

Уште една сообраќајна несреќа се случила половина час по полноќ на патот Кочани – Делчево, во близина на браната Калиманци. Според иформациите од СВР кај месноста Потпорен ѕид излетало патничко моторно возило со штипски регистерски таблички. При падот со потешки повреди се здобиле возачот и совозачот, кои по укажаната итна помош, се префрлени во штипската болница.

Неофицијално, причина за несреќата е неприлагодената брзина на автомобилот според условите на патот.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code